Loading, Please wait!!

رگوله چیست

online proofreaderرگولیشن یا Regulation چیست ؟

رگولاتور نهاد ناظر بر فعالیتهای بازار های مالی و داشتن رگیولیشن بدین معناست که نهادی بر کار ابن بروکر نظارت دارد داشتن رگولیشن ارزشمند است و نشان میدهد بروکر فارکس یا CFD حداقل شرایط  بروکر شدن را داشته است .

نهاد رگولیشن NFA) National Futures Association)

نهاد CFTC در سال ۱۹۷۴  توسط  کنگره آمریکا برای نظارت بر فعالیت بازارهای فیوچرز و آپشن راه اندازی گردید.

این نهاد بعدها در سال ۱۹۸۲ به فعالان  بازار فیوچرز اجازه داد که یک نهاد مستقل نظارتی برای بازارهای فیوچرز تاسیس نمایند که این نهاد تحت عنوان NFA راه اندازی شد.
بنابراین NFA به عنوان یک نهاد رگولیشن تحت نظارت CFTC قرار دارد و به طور غیر مستقیم با کنگره آمریکا در ارتباط است اما به صورت یک نهاد مستقل عمل می کند و هزینه های آن از طریق مبالغی که نهاد های رگوله شونده پرداخت می کنند تامین می شود.

با شروع  به کار شرکتهای فارکس در بخش خرده فارکس و به دلیل سو استفاده های کلانی که در اویل پیدایش این بازار توسط شرکتهای خرده فارکس ایجاد شد و به دلیل ماهیت نزدیک بازار فارکس و معاملات آپشن یا فیوچرز،  NFA مسوولیت رگوله  کردن و وضع قوانین مختلف را برای بروکرهای فارکس در آمریکا به عهده گرفت.

NFA را می توان  به عنوان معتبرترین نهاد رگولیش در جهان نام برد.
از مهمترین قوانینی که شرکتهای تحت رگولیشن NFA ملزم به رعایت آن هستند می توان مقدار سرمایه شرکت یا (net capital) را نام برد که حداقل آن ۲۰ میلیون دلار می باشد این قانون باعث می شود امکان ورشکستگی برای شرکتهای فارکسی  که زیر مجموعه NFA هستند به حداقل برسد.

در صورتی که شما به عنوان یک مشتری از یک شرکت رگوله شده توسط NFA اعتراضی به عملکرد شرکت داشته باشید می توانید آن اعتراض را بدون اخذ وکیل از طریق NFA پیگیری کنید.

اخیرا NFA برای کاهش ریسک سرمایه گذاری قوانین جدیدی برای شرکتهای زیر مجموعه وضع نموده که از آن جمله می توان به حداکثر لوریج ۱۰۰ برای روی جفت ارزهای اصلی و همچنین ممنوعیت هج  نام برد.

شرکتهای عضو NFA ملزم به رعایت قوانینی هستند که توسط نهاد OFAC وضع شده است  که بر داراییهای خارجی شرکتها نظارت می کند به دلیل تحریمهای موجود محدود یتهای را برای ایران ایجاد کرده لذا بروکرهای عضو  NFA قادر به همکاری مستقیم با کاربران ایرانی نمی باشند.

نهاد رگولیشنFinancial Services Authority

در سال ۱۹۸۵ یک کمپانی تحت عنوان Securities and Investment Board Ltd) با مدیریت مستقیم وزیر دارایی انگلستان برای انجام امور رگولاتوری در انگلستان ایجاد شد .

در سال ۱۹۹۷ این کمپانی به FSA تغییر نام یافت وتحت نظارت وزارت خزانه داری انگلستان قرار گرفت. با این وجود FSA به عنوان یک نهاد غیر دولتی به حساب می آید که درآمد آن از طریق مبالغی که از کمپانیهای رگوله شونده دریافت می شود  تامین می شود.

FSA وظیفه رگوله نمودن بانکها، موسسات بیمه، موسسات مشاوره مالی و … را به عهده دارد.

FSA در راستای وظایف خود رگولیشن بروکرهای فارکس را نیز به عهده دارد. باید به این نکته توجه داشت که FSA چندان مانند NFA آمریکا به جزییات عملکرد بروکرها مانند لوریج و … نمی پردازد، بلکه تنها به بروکرهای فارکس رگوله شونده به عنوان موسسات مالی که سرمایه کلاینتها را نگه می دارد نگاه می کند از مهمترین قوانین FSA این است که حسابهای مشتریان باید از داراییهای شرکت جدا بوده و در هیج حالتی موسسات مالی مثل بروکرها حق استفاده از حسابهای مشتریان را برای جبران خسارتهای مالی خود در شرایط بحران  ندارند.

بر خلاف NFA آمریکا که تنها به انجام امور رگولاتوری در آمریکا می پردازد ، کمپانی FSA در انگلستان شرکتهایی که درخارج انگلستان و در حوزه اروپا قرار دارند و به نوعی ارتباط تجاری با انگلستان دارند را نیز رگوله می کند. از این رو ممکن است در مورد بروکرهای فارکس ما با شرکتهای مواجه باشیم که دفتر مرکزی آنها در انگلستان نبوده اما دارای رگولیشن از FSA باشند.

نهادی به عنوان FSCS که زیر مجموعه FSA است مسوولیت جبران خسارت مشتریان را به عهده دارد. این نهاد به عنوان آخرین راه حل و در حالتی که شرکت قادر به پرداخت سرمایه مشتریها نباشد وظیفه جبران خسارت را به عهده می گیرد.

مشتریها در هنگام جبران  خسارت امکان دریافت مبلغی تا سقف ۵۰ هزار پوند را از این طریق دارا می باشند.

نهاد رگولیشن  CySEC    (Cyprus Securities and Exchange Commission )

CySec  نهاد رگولیش بازار بورس قبرس می باشد.

کشور قبرس که به نوعی جزو یکی از مناطق Offshore در اتحادیه اروپا به شمار می رود تقریبا کمترین مالیات را در بین کشورهایی اروپایی دارا است و بنابراین چند وقت اخیر به عنوان مکان مناسبی نه تنها برای بروکرهای فارکس بلکه برخی هج فاندها و … تبدیل شده است.

از انجا که قوانین مالی کشور قبرس انعطاف زیادی دارد از اینرو برای برای بروکرها بسیار حیاتی است تا با عضویت در نهاد نظارتی Cysec تا حد زیادی تحت اعمال قوانین نظارتی دقیق تری باشند. لذا می توان گفت که وجود بروکر در کشور قبرس بدون داشتن این رگولیش ریسک سرمایه گذاری بالایی دارد.

CySEC  تحت نظارت وزات اقتصاد قبرس قرار دارد و اعضای آن طی دوره های ۵ ساله انتخاب می گردند.

باید توجه داشت که قوانین نظارتی رگولیشن قبرس شامل جبران خسارت  نمی شود. البته در قبرس برخی صندوق ها یا فاندها (به صورت خصوصی) وجود دارد که تحت نظارت CySEC  بوده و برخی شرکتها با عضویت در آنها تحت قوانین جبران خسارت قرار می گیرند.

از جمله قوانین لازم برای ایجاد بروکر داشتن سرمایه اولیه بین ۲۰۰ هزار تا یک میلیون یورو می باشد.

نهاد رگولیشن  Financial Regulation Agency

گرچه نمی شود به FRA به عنوان نهاد رگولیشن خیلی معتبر اشاره کرد اما بروکرهایی که در روسیه فعالیت می کنند نهادی غیر از FRA برای رگولیشن ندارند.

Training composing is actually a process granted from the lecturers to make certain that his or her college students do not delay guiding any one in talent improvement assignment writing service.